"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie"

 

Operacja mająca na celu wdrażanie Strategii Rozwoju Lokalnego kierowanego przez społeczność na lata 2016-2023 Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Kurpsie Razem” współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach 

działania 19 Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER objętego PROW na lata 2014-2020.

Efektem wdrażania LSR jest rozwój społeczno-gospodarczy obszaru działania LGD „Kurpsie Razem”.

Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Więcej informacji Zgadzam się

Ścieżka edukacyjna „Śladami przyrody”

W centrum wsi Surowe stworzono ścieżkę edukacyjną, na której umieszczono 8 tablic edukacyjnych.


Wcześniej mieszkańcy zaangażowani w projekt przygotowali działkę– wysprzątali ją, posadzili drzewa, które są tłem dla tablic oraz postawili dwie duże altany, w których można się spotykać a także organizować zajęcia edukacyjne dla dzieci. Dzięki temu stworzono miejsce, które posłuży wszystkim mieszkańcom tworząc miejsce odwiedzin i czynnego wypoczynku. 


We wsi, w której do tej pory nie było takiego miejsca a młodzież najczęściej okupywała przystanek lub pobliże sklepów takie centrum jest spełnieniem marzeń.


Przygotowane tablice, które mają na celu podnieść świadomość ekologiczną mieszkańców i stanowią duży walor edukacyjny dla dzieci (w pobliżu znajduje się szkoła, a w wyborze tematów i treści tablic pomogli nauczyciele). Każda z nich podejmuje odrębny temat związany z ekologią – dlaczego las jest taki ważny, czas trwania rozkładu niektórych odpadów, ogień – przekleństwo lasu, co daje las, jak należy zachowywać się w lesie, zbierajmy zużyte baterie, co daje pszczoła oraz ochrona lasów.


Wartość przedsięwzięcia jest szczególna na tym terenie,ponieważ to tu m.in. znajduje się Rezerwat Przyrody a duża część wsi należy do obszaru „Natura 2000”. Tutaj też są miejsca lęgowe większości ptaków, również tych zagrożonych wyginięciem.

W całym tym projekcie najważniejsi byli ludzie, którzy na każdym etapie służyli pomocą od momentu złożenia wniosku aż do jego zakończenia. Lista obecności potwierdza ich przybycie oraz udział w wydarzeniach związanych z propagowaniem rozwiązań w zakresie ochrony środowiska i zmian klimatycznych.


Projekt został zrealizowany przez Koło Gospodyń wiejskich w Surowem


Zapraszamy do galerii (fot. Koło Gospodyń wiejskich w Surowem):

 


copyright © 2018
projekt strony IRN Multimedia | oprogramowanie choruzy.pl