"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie"

 

Operacja mająca na celu wdrażanie Strategii Rozwoju Lokalnego kierowanego przez społeczność na lata 2016-2023 Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Kurpsie Razem” współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach 

działania 19 Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER objętego PROW na lata 2014-2020.

Efektem wdrażania LSR jest rozwój społeczno-gospodarczy obszaru działania LGD „Kurpsie Razem”.

Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Więcej informacji Zgadzam się

Aktualności

2024-06-03
Wyjazd studyjny "Zagórzańskie Dziedziny"
W dniach 24-26 maja 2024 r. odwiedziliśmy region Gorców, na którym powstała i świetnie działa marka lokalna Zagórzańskie Dziedziny.

Celem wizyty było:

  • poznanie tła budowania regionalnego partnerstwa na rzecz promocji regionu-budowanie marki lokalnej Zagórzańskie Dziedziny,
  • zapoznanie się ze strukturą partnerów zajmujących się marketingiem regionu oraz wspierających aktywizację mieszkańców, ich pasji i promocję idei ekonomii społecznej,
  • dostarczanie wiedzy i dobrych praktyk z zakresu ekonomizacji działań organizacji pozarządowych, marketingu produktów lokalnych, aktywizacji mieszkańców do współpracy z sektorem ES, 
  • poznanie przykładów funkcjonowania podmiotów, które na swoje produkty, usługi i inicjatywy otrzymały Znak Promocyjny Zagórzańskie Dziedziny.

15-osobowa grupa mieszkańców z obszaru LGD "Kurpsie Razem" dowiedziała się jak funkcjonuje tamtejsza marka lokalna oraz jak można współpracować dla promocji regionu Kurpi Zielonych.

Pierwszego dnia wizyty po przywitaniu gości w JANDA Resort&Conference, Mszana Dolna odbyły się warsztaty i prezentacja na temat budowania marki na przykładzie Zagórzańskich Dziedzin. Prelegentka w osobie pani Magdy Polańskiej omówiła jakich narzędzi należy użyć w celu owocnej promocji regionu. Następnie zaprezentowała jak stworzyć parasolową markę lokalną skupiającą regionalnych twórców, usługodawców oraz regionalne instytucje i podmioty ekonomii społecznej.

W kolejnym punkcie odbyły się warsztaty "Lalka-kukiełka, zagórzańska zabawka" wyróżnione Znakiem Promocyjnym Zagórzańskie Dziedziny. Przeprowadziła je kreatorka Zagórzańskich Dziedzin, Józefa Potaczek, która znak jakości zagórzańskiej marki lokalnej uzyskała dzięki współpracy podmiotów w ramach lokalnej marki parasolowej.

Po obiedzie z wykorzystaniem produktów ze Znakiem Promocyjnym marki lokalnej odbyły się warsztaty "Górczańskie sery-smak zagórzańskiej tradycji"-wyróżnione Znakiem Promocyjnym Zagórzańskie Dziedziny. Przeprowadziła je Monika Kubik prowadząca Rolniczy Handel Detaliczny; nastąpiła prezentacja krótkich łańcuchów dostaw oraz degustacja Gorczańskich serów (naturalnych, wędzonych i z dodatkami) wyróżnionych dziedzinnym znakiem jakości.

Po skończonej degustacji udaliśmy się kolejką górską Kasina Ski & Bike Park do Młodzieżowego Ośrodka Rekolekcyjno-Rekreacyjnego na Śnieżnicy. Na miejscu odbyły się warsztaty gotowania tradycyjnych potraw kuchni zagórzańskiej (posiadające Znak Promocyjny ZAGÓRZAŃSKIE DZIEDZINY) przeprowadzone przez Śwarne Babki z KGW Łętowe. Panie zaprezentowały 4 zagórzańskie potrawy wpisane na ministerialną Listę Produktów Tradycyjnych: zagórzańska zupa z korpieli na mleku, pierogi z suszonymi śliwkami, kluski zwane sapką oraz kołacz razowy na słono. 

Drugiego dnia wizyty po śniadaniu, z wykorzystaniem produktów lokalnych, odbyły się warsztaty ze specjalistką od budowania marki lokalnej panią Olgą Gałek. Omówione zostały zagadnienia czym jest marka lokalna jak ją stworzyć i upowszechnić, jak ją promować aby korzystali na niej lokali producenci i usługodawcy oraz turyści. Została poruszona kwestia promocji i pielęgnowania wartości kultury w kontekście rozwoju marki na poziomie regionalnym oraz ogólnokrajowym. Uczestnicy spotkania aktywnie udzielali się w dyskusji co można i co powinno być zrobione aby odnieść sukces. 

Po skończonych wykładach udaliśmy się do Gorczańskiego Parku Narodowego, partnera Zagórzańskich Dziedzin. Jest to przykład współpracy instytucjonalnej w ramach marki lokalnej. Po występie merytorycznym nastąpiło omówienie korzyści z takiej kooperacji.

W kolejnym punkcie udaliśmy się na Zagórzańską biesiadę posiadającą Znak Promocyjny Zagórzańskie Dziedziny. Miała ona miejsce w bacówce w Olszówce a sama biesiada (poczęstunek na bazie produktów lokalnych , w tym tych ze znakiem promocyjnym ZAGÓRZAŃSKIE DZIEDZINY) połączona była z warsztatami taneczno-muzycznymi "Pieca zadym nie troncojcie" z udziałem kapeli rodziny Kościelniaków. Poprowadziła je Dorota Kościelniak ze Stowarzyszenia Miłośników Kultury Góralskiej Pod Cyrlom z Olszówki (organizacja jest Partnerem Zagórzańskich Dziedzin). Członkowie zespołu występowali w tradycyjnych, zagórzańskich strojach, prezentując zagórzańskie tradycje muzyczne i taneczne. Zarówno biesiada jak i warsztaty taneczno-muzyczne są przykładem zarobkowych działań Podmiotu Ekonomii Społecznej. 

Ostatniego dnia pobytu ukazały nam się Zagórzańskie Dziedziny w pełnej krasie. Udaliśmy się szlakiem górskim na szczyt Śnieżnicy oraz podszczytową polanę widokową w towarzystwie "Żywego informatora turystycznego". Jest to usługa z oferty Zagórzańskich Dziedzin wyróżniona Znakiem Promocyjnym przedstawiającym sposób opowieści o regionie i ekonomizacji działań mieszkańców regionu.

Po zejściu ze szlaku i wykwaterowaniu z ośrodka udaliśmy się do zabytkowego Kościoła P.w. św. Marii Magdaleny w Kasinie Wielkiej położonego na Szlaku Architektury Drewnianej. Odbyło się tam spotkanie z żywą kulturą ludową regionu w postaci orkiestry górali akompaniującej w trakcie tradycyjnej Zagórzańskiej Mszy Świętej. 

Świetnym doświadczeniem było spędzenie weekendu w miejscu oddalonym od utartych szlaków turystycznych w Młodzieżowym Ośrodku Rekolekcyjno-Rekreacyjnym na Śnieżnicy w Kasinie Wielkiej. 

Do dnia dzisiejszego wspominamy pyszne góralskie jedzenie, które mogliśmy wspólnie z góralkami przygotować oraz spróbować. Poznaliśmy wiele ciekawych osób, oddanych misji na rzecz propagowania regionu i marki lokalnej Zagórzańskich Dziedzin. 

Nasza podróż została zwieńczona zagórzańską biesiadą w uroczej bacówce położonej w środku zielonych górskich terenów.


Mamy nadzieję, że niesieni na skrzydłach entuzjazmu wspólnie zaczniemy pracę nad budowaniem kurpiowskiej marki lokalnej oraz że wiedza, którą zdobyliśmy pomoże nam w realizacji zadania. 

Dziękujemy wszystkim za obecność, świetną zabawę oraz zaangażowanie. 



copyright © 2018
projekt strony IRN Multimedia | oprogramowanie choruzy.pl